Selçuk Başer Photography - Hakkımda

Kim Bu Selçuk BAŞER ?

Kütahya'nın Emet ilçesinde 1991 yılının eylül ayının bir pazar sabahında , sabah ezanı saatlerinde dünyaya gelmişim. Yaklaşık bir , bir buçuk yaşlarında konuşmaya ve yürümeye başlamışım. Yaramaz bir çocukluk dönemi geçirdim. Kızdığımda elime ne geçerse alır çarpardım.

 

      1997 senesinde Emet’te Mehmet Akif Ersoy İlk Okulunda birinci sınıfa başladım. İkinci sınıfın başında , Kütahya’nın başka bir ilçesi olan Gediz’e taşındık ve Gediz’de de Atatürk İlk Öğretim Okulunda , İlk ve Orta Öğretim hayatıma devam ettim. Dördüncü sınıftan sonra sekizinci sınıfa kadar girdiğim hemen hemen her deneme sınavında okul altıncısı olurdum. Çalışkan değil ama başarılı bir orta okul dönemi geçirdim. Şu Fen Lisesini kazanmasını beklenen öğrencilerden biriydim. Lise giriş sınavında Türkçe , Sosyal ve Fen’den 25 soru üstünden 22 net yaptım ama matematikten sadece 1 net yapınca kötü bir sonuç elde ettim.

 

  Yaptığım tercihler sonucu Gediz Mustafa Necip Alayeli Anadolu Lisesini kazandım. Ve 2005 yılında liseye başladım. Dokuzuncu sınıfın ikinci döneminde Kütahya Konuralp Kolejine kaydımı aldırıp liseye orda devam ettim. Bu sırada ailemde babamın mesleği gereği İzmir’e taşınmak durumunda kaldılar. Başarılı geçen bir buçuk senenin ardından , okuldan sıkıldığımdan dolayı yine lise değiştirmeye karar verdim. İzmir ‘ deki Anadolu Liselerine puanımın yetmemesinden dolayı eski lisem olan Mustafa Necip Alayeli Lisesine geri döndüm. 11. Sınıfın ilk dönemini burada okudum. Bu dönem okuldan çok eğlenceye yöneldiğimizden olsa gerek 13 dersimin 8 tanesi karneme 1 gelmişti. Bu şartlar altında daha fazla burada duramayacağımdan dolayı İzmir ‘ de düz bir lise olan  Çimentaş Lisesine kaydımı aldırdım ve 11.sınıfın ikinci dönemiyle , 12. Sınıfı burada okuyarak lise hayatımı tamamladım. Böyle ilginç bir eğitimim hayatım oldu.

 

    12-16 Yaşlarım arasında Taekwondo yaptım. Kuşak sınavlarına girip kırmızı-siyah kuşağa gelmeme rağmen , sağolsun hocamın dosyaları federasyona göndermemesi yüzünden sarı-yeşil kuşakta görünüyorum. Bu sporda Gediz 3.’lüğü ve Kütahya 2.’liği kazandım. Zaten sadece 3 müsabakaya katıldım. 
  Bunun akabinde yaptığım futbol ve badminton sporlarını da devamlı yerimde durmayıp  , lise değiştirdiğimden dolayı yarım bırakmak zorunda kaldım. 
  Gel gelelim liseden sonrasına. Asıl hayat buradan sonra başlıyor zaten. Hiç kitap yüzü açmadan , hiç okula defter kitap götürmeden , hiç ders dinlemeden , bol haylazlıkla biten lisenin ardından şu bizim zamanımızda meşhur olan ‘ ÖSS ‘ ye girdik. Zaten bizden sonra da adı değişti sanırım. O zaman için sayısaldan 272 puan alarak Türkiye de 150.000. oldum. Ben İzmir’de herhangi bir bölümü yazıp okumak isterken , babam tekrar sınava hazırlanmamı düşünüyordu. Bunun sonucunda kopan bir kavgadan sonra ben tercih yapmayıp , okumamaya karar vermişken  tercihlerin son günü babam sağolsun tercih yapmış. 16. Sırada ki tercih olan Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi gelmiş. Ondan sonra atladım geldim bende Elazığ’a. 
   Birinci sınıfa başladık. 2 hafta sonra özel ev tutup 3 arkadaş eve çıktık. Kasım ayında Fotoğrafçılık Kulübü ile tanıştım. Çok değerli Rahmetli Onur ÖZTÜRK kardeşim sağolsun. 2009 yılının kasım ayında Fotoğrafla merhabalığımız başlamış oldu. Birinci sınıfın ikinci döneminde Fotoğrafçılık Kulübü Başkan Yardımcılığı yaptım. 
  2010 yılında Fotoğrafçılık Kulübü Başkanı oldum. Ve hakkıyla , layığıyla tek başıma çalışıp , elimden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalıştım. Hem millete fotoğrafı sevdirmeye çalışıyordum , hem fotoğraf konusunda kendimi geliştirmeye. Güz döneminin sonunda , açtığımız çiftlik yüzünden , kulübü bırakmak zorunda kaldım. 
 - 2009 Yılı Fırat Üniversitesi Bahar Şenlikleri Fotoğraf Yarışmasında 2. lik kazandım.

 


   Güz döneminin sonu yaklaşırken üç arkadaş bir olup , Elazığ’ın Şahinkaya köyünde bir çiftlik tuttuk . Ve at çiftliği açmaya karar verdik. Taşındık oraya. İlk başta bir tane at aldık ve en kısa sürede yeni atlar alacaktık.  Ama biz keyfe düşüp , gelen parayla araba almayı tercih edince bu hayalimizde suya düştü. Sonrasında tekrar merkeze taşındık.  2011 yılına girdik. İkinci sınıfın , ikinci dönemi. Bu dönem biraz boş geçti. Tabi haliyle de dersleri de boşladık. Ve dönem uzattım. Elazığ’da 3. Yılımda yani 2011 ‘ in güz döneminde ilk profesyonel fotoğraf makinemi aldım ve gerçek manada fotoğrafçılığa başladım. 2009 – 2011 yılları arasında yaklaşık 15 tane gezi düzenledim ve çevre illeri gezdim. Bu iller arasında Şanlı Urfa , Mardin , Kemaliye , Nemrut ve Karadeniz başta gelenleriydi. 
   Elazığ’da 4. Senemde yani 2012-2013 sezonunda daha çok çekim aldım. Hem maddi olarak güzel desteği oldu , hem daha çok fotoğraf çektikçe kendimi daha iyi geliştirme şansım oldu.
 2013-2014 dönemi yani bu dönem ise tekrar Fotoğrafçılık Kulübüne katıldım. Derslerimin yoğunluğundan dolayı Fotoğrafçılık Kulübü Başkan Yardımcılığı görevini üstlendim.  

 

   Assolistler en son çıkarmış ya şimdi ki  konu da öyle bir konu ; 
Fanatik bir BEŞİKTAŞ taraftarıyım. Siyah ve Beyaz’a aşığım diyebiliriz. Ve bu iki renk tamamen benim hayat tarzımı yansıtıyor. Ya hep , ya hiç. Bizde ortası olmadı hiçbir zaman. Rengimiz hep belliydi. Ya Siyah dedik , Ya Beyaz … Grisi yoktu bunun.. 

 

- Selçuk Başer
at  83519
© 2013 Selçuk Başer | Tasarım Medyaikon. Tüm Hakları Saklıdır

SELÇUK BAŞER | TEL: +90 (506) 779 23 47| E-MAIL: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.